Payamar Sanal Pos Entegrasyonu

payamar sanal pos entegrasyonu

Merhaba arkadaşlar, bu gün payamar sanal pos entegrasyonu nasıl yapılır onu anlatacağım. Entegrasyon işlemimiz 2 aşamadan oluşacaktır. Birinci aşama ödeme bölümünü ikinci aşamada ise yapılan ödemenin dönüşünü alacağız. Ödeme dönüşü ile siparişi onaylatabilir veya kullanıcıya bakiye yükletebiliriz.

Payamar Ödeme Bölümü

Ben bu yazımda sitemizde frame ile ödeme alanını açtırarak kullanıcının belirlediği miktarda ödeme yapmasını sağlayacağız. İlk başka kullanıcıdan yüklemek istediği değeri alalım.

bakiye.php diye bir dosya oluşturun ve kullanıcıdan değer alacağınız bölüm için yukarıdaki kodu yapıştırın. Ben kullanıcıdan değer alma ve ödeme ekranının açılması işlemini aynı sayfada yapacağım. Ödeme sayfası açıldığında ödeme miktarının girildiği form gizlenecek şekilde yapacağız.

Yukarıda açıklaması olan bölümleri dolduruyoruz. Eğer bilgileri veri tabanınızda kayıtlı kullanıcıdan alacaksanız (üyelik sistemli ) bakiye.php sayfasında kullanıcının session bilgilerini almalısınız. Sessiondan gelen veri ile kullanıcı tablonuzdan işlem yapan kişiye ulaşıp gerekli yerleri doldurun.

Ben Tayfun Erbilenin Githunda paylaştığı OPP PDO bağlantısını kullanıyorum. Sizede kesinlikle tavsiye ederim. Bu linkten indirebilirsiniz. OOP PDO

Şimdi ödemeyi yapacak kullanıcıyı veri tabanına ekleme işlemini yapalım. IP Adresini almadan hemen üst tarafında ekleme işlemini yapalım.

Kullanıcıyı payamar adında oluşturduğum veri tabanı tabloma ekledim ve tabloya eklenen son veriyi siparisId adinda değişkene atadım. Kullanıcı adı ve Kullanıcıı Id bölümlerini session ile almanız daha iyi olur.

Payamar bizden ödeme yapacak kullanıcının Ülke ve Şehir konumunu istiyor. Bunu kullanıcıdan istemek yerine ip-api.com aracılığı ile bulabiliyoruz.

IP bulma bölümünden sonra bu kodu ekliyoruz. Kullanıcı için ödeme ekranını açtırma ve ödeme işlemini yaptırma bölümü bu kadar. Ödeme yapan kullanıcıyı bulup üzerinde işlem yapma bölümüne geçelim.

Bundan aylar önce bir yazılıma entegre etmek için yazdığım kodu buldum bu kod üzerinden anlatmaya devam edeceğim.

Api key ve Api secret bölümünü ben veri tabanından çekiyorum ve admin panelinden düzenliyorum siz direk yerine yazsanızda olur. İlk başta payamar’ın dönüş yaptığı $_POST[‘payment_status’] değişkenini kontrol ediyorum ve ödeme durumunun tamamlanıp tamamlanmadığına bakıyorum. Eğer tamamlanmamış ise O ID’li ödemenin durumunu ‘Onay Verilmedi’ olarak değiştiriyorum. Eğer tamamlanmış ise Durumunu ‘Tamamlandı’ Olarak Değiştiriyorum. If ile durumunu değiştirdiğim sorgunun çalışıp çalışmadığını kontrol ediyorum. Eğer Tamamlandı ise bize geri dönen Sipariş ID ile veri tabanından kullanıcı bilgilerini çekip ( Ödeme yaparken kaydetmiştik ve Benzersiz sipariş ID göndermiştik ) bakiye yükleme işlemini yapıyorum. Siz burada istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Payamar entegrasyon işlemi bu kadar diğer yazılarımda sanal pos entegrasyon işlemlerini anlatmaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir