Python Değişken Tanımlama

Bir veriyi içerisinde saklayan birime değişken denir. Kullanıcıdan alınan veya yazılımcı tarafından gönderilen verinin bellekte tutulmasını sağlar. Değişkenler belirlenen veri tipine göre hafızada yer tutar. Tanımladığımız değişkenleri istediğimiz zaman kullanabilir, değiştirebilir veya silebiliriz. Değişkenlerin kısaca tanımını öğrendikten sonra nasıl kullanılır onu inceleyelim.

Birden fazla programlama dili ile ilgileniyorsanız farklı farklı değişken tanımlama görmüş olabilirsiniz. Örneğin C, C++, C# gibi programlama dillerinde değişkeni tanımlamadan önce değişken tipini belirtmeniz gerekmektedir. Python bu konuda bize kolaylık sağlar ve sadece değişken ismi vererek tanımlamamıza izin verir.

Değişken tanımlarken dikkat etmemiz gereken kurallar var. Değişkenler sayı ile başlayamaz ve içerisinde ( – !? ) gibi özel karakterler barındıramaz. Bu şekilde tanımlama yaparsanız “SyntaxError: invalid syntax” hatası alırsınız.

Python değişken tanımlama ve veri tipleri aşağıdaki gibidir. Değişken isimlerinin karşılarında verilen değerler değişkene atanmıştır.

Çoklu Değişken Atama

Birden fazla değişkene tek değer atamak istiyorsanız tek tek atama yapmanız kod tekrarını arttıracak ve yazılım yönetimini zorlaştıracaktır. 5 Değişkene farklı satırlarda aynı değeri atarsanız değiştirmek istediğinizde 5 yerde değişiklik yapmanız gerekecektir. Python çoklu değişken atama olarak çok güzel kolaylık sağlamakta.

Yukarıdaki atamada d, d1 ve d2 değişkenlerine 5 değerini atadık. Böylece kod tekrarından sakınmış bulunduk.

Python Print Fonksiyonu (Ekrana Yazdırma)

Print fonksiyonu ile değişkenlerimizi ekrana yazdırabiliriz.

Yukarıda 2 tane değişken tanımladık ve ” + ” operatörleri ile string değişkenlerini birleştirdik. Print fonksiyonu ile birleştirdiğimiz değişkenleri ekrana yazdırdık.

Operatörler konusunda ( +, -, *, /, <, >, ) gibi operatörlere detaylıca değineceğiz. Şimdi ” +” operatörü ne işe yarar ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenler neler kısaca inceleyelim.

Print Fonksiyonu Kullanımları

Print fonksiyonun 3 farklı şekilde kullanımı vardır. Birincisi ( ‘ ‘ ) Tek tırnaklar, ikincisi ( ” “) çift tırnaklar arası, üçüncüsü ise (“”” “””) 3 adet çift tırnak arasında.

Bu üç kullanımda da aynı sonucu alırsınız. Neden 3 farklı kullanım şekli olduğu inceleyelim.

Yukarıda kullanımda python ” SyntaxError: invalid syntax ” hatası verecektir. Birinci tırnağın başladığı ve bittiği yeri string olarak alıp yazdırma işlemini bitiriyor diğer gelen bölümler içinde SyntaxError hatası veriyor. Peki bu şekilde bir string’i nasıl yazmalıyız?

olarak yazabiliriz.

Python String Birleştirme

Oluşturduğumuz string değişkenlerimizi ” + ” operatörü ile birleştiriyoruz. Birleştirme işleminde dikkat etmemiz gereken bazı bölümler var. Birincisi değişkenlerimiz aynı veri tipinde olmalıdır. Birisi string birisi integer veri tipinde olan 2 değişkende birleştirme işlemi yapamayız. Artı operatörü iki tane integer veri tipindeki değişkende kullanılırsa toplama işlemi yapar. Birkaç örnek ile inceleyelim.

Tip Dönüştürme İşlemleri

Python’da değişken tanımlarken tip belirtilmediğini biliyoruz. Bir tane float değişken tanımladık ve bunu integer olarak kullanmamız gerekti. Bu durumlarda tip dönüştürme işlemleri devreye giriyor. Tip dönüştürme işlemlerinde dikkat etmemiz yerler mevcut. String tipinde tanımlanan bir değişkeni integer tipinde bir değişkene çeviremeyiz. Birkaç örnek ile pekiştirelim.

Bu şekilde örnekler çoğaltılabilir. Sizde bu derste yaptıklarımızı yazın ve üzerine eklemeler yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir