Sanal Makineye Linux Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, siber güvenlik kategorisinde web sitelerinde bırakılan açıklar (zafiyetler) ve ağlar hakkında bilgi toplama, ağlara saldırı yapma üzerine makaleler paylaşıcam. Burada paylaşılan bilgileri izinsiz şekilde siteler/ağlar üzerinde kullanırsanız suç işleyebileceğinizi unutmayın.

Anlamadığınız bölümleri soru cevap bölümümüzden sorabilirsiniz : SORU – CEVAP

İlk dersimize sanal makineye kali linux kurulumu ile başlayalım.

Sanal Makine Nedir?

Sanal makine kendi bilgisayarınız üzerinde herhangi bir işletim sistemini çalıştırmanıza olanak sağlayan bir teknololijidir. Yani kendi bilgisayarınızda windows, max, linux’u sanal olarak çalıştırabilir gerçek bir bilgisayarmış gibi ram, işlemci, ekran kartı vs birçok özellik atayabilirsiniz.

Neden sanal makineye ihtiyacımız var?

Hackerların saldırıları nasıl yaptığını incelerken bir saldıran birde kurban makinemizin olması lazım. İki tane bilgisayar ile çalışmamak için sanal makineyi yüklememiz lazım. Bir diğer nedeni ise yasa dışı iş yapmadan oluşturduğumuz kendi laboratuvarımızın içerisinde denemelerimizi gerçekleştirebileceğiz.

Virtual Box Yüklenmesi ve Kurulumu

Ücretsiz olduğu için bu programı tercih ediyorum.

İndirmek için : Virtual Box İndir Siteye girdikten sonra karşınıza son sürüm indirme linki gelecektir ona tıklayın. Açılan sayfada işletim sisteminize uygun dosyanın indirme işlemini yapın.

Programı indirdikten sonra .exe dosyasını çalıştırın ve kurulumu gerçekleştirin. Kurulumu bitirdikten sonra virtual box indirdiğiniz yerden Extension Pack eklentisinide indirin. Bu eklendi sanal makineye usb, wifi detector gibi aygıt bağlandığında çalıştırılmasını sağlıyor.

İndirdiğiniz eklentiyi çalıştırın virtual box çalışıyorsa dosya yolunu kendisi bulacaktır. Eğer hata verip dosya yolunu bulamazsa virtual box programından; Dosya -> Tercihler -> Uzantılar bölümüne gelip eklentiyi kendiniz ekleyebilirsiniz.

Virtual box’ı açtığınızda dil desteği türkçe ise; Dosya->Tercihler->Dil seçeneğinden ingilizce olarak değiştirebilirsiniz.

İkinci ayarımız ise ağ ayarı olacak. Öncelikle NAT ağlar nedir ondan bahsedeyim. Nat network dediğimiz NAT ağı oluşturmalıyız. Bu ağ sanal makine eklendikçe hepsine sanki internet bağlantısı vermiş gibi ana bilgisayarı modem gibi kullanmamıza olanak sağlamaktadır.
Dosya->Tercihler->Ağ bölümüne gelin orada NAT ağ göreceksiniz. Sağ tarafta yeşil + (artı) bölümüne tıklayarak NAT ağınızı oluşturabilirsiniz. Değişiklikleri kaydettikten sonra linux kurulumuna başlayabiliriz 🙂

Kali Linux Kurulumu

Kuruluma başlamak için Kali Linux VirtualBox indirmeniz gerekmektedir. Sanal makineye kurulum yaptığımız için virtual box dosyasını indirdiğinizden emin olun.

Virtual box açıkken .avo uzantılı dosyaya tıklarsanız yükleme alanı karşınıza gelecektir, gelmez ise içeri aktarıp devam edebilirsiniz. Sanal makineyi başlatmadan önce ayarlarını yapmamız gerekiyor.

Sanal makinenizi seçtikten sonra Ayarlar bölümüne tıklayın. Genel bölümünden Sürüm olarak Debian (32-64) bit olarak bilgisayarınıza uygun olarak seçin. Daha sonra Sistem Anakart bölümüne gelin ve sanal sunucu olarak ne kadar ana bellek ( ram ) ayıracağınızın ayarlarını yapın. 1 GB ram kali için yeterli olacaktır çok fazla ram ayırırsanız sanal sunucunuz açıkken bilgisayarınızda kasmalar olabilir.

Sistem işlemci bölümünden ayıracağınız CPU’yu seçin 1 CPU yeterli olacaktır. Ekran bölümünden Görüntü belleği ayarlarını yapmanız gerekiyor bilgisayarınızın durumuna göre ayrılması gerekir ben 32MB ayırıyorum.

Ağ bölümünden NAT Ağ bölümünü ve oluşturduğunuz Nat network’ü seçin. Son olarak ağ bölümünde gelişmiş bölümüne tıklayın. Karma kipi bölümünü ” Tümüne İzin Ver ” yapın. Bu işlemi ağ işlemlerinde sorun olmaması için seçiyoruz. İşlemlerimiz bu kadar artık başlata basıp çalıştırabilirsiniz.

Çalıştırıldıktan sonra size bir Kullanıcı Adı ve şifrenizi soracak gerekli alanları doldurun. Artık sanal sunucunuz kullanıma hazır diğer derslerimizde Snapshot , önemli kali komutlarını göreceğiz.

Kali Linux Şifre Değiştirme

Linux komutlarına farklı bir makalede detaylı şekilde değineceğim ama şifrenizi değiştirmek isterseniz diye bu bölümü eklemek istedim.

Terminali açın ve komutları yazın ;
1 . Komut : passwd
Sizden yeni şifrenizi soracaktır şifrenizi girin ve enter’a basın. Yeni şifrenizi tekrar yazmak isteyecek tekrar yazıp enter tuşuna basın. Şifrenizi başarılı şekilde güncellemiş olacaksınız. Linuxta şifrenizi yazarken ekranda ** olarak gözükmez boş kalır siz yazıp güncelleyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir